Események

ARKME 2024-es Közgyűlésen megválasztott vezetőségi tagok
bemutatkozása

Koppi Péter – Pénztáros (Treasurer)
Mosonmagyaróváron születtem és Győrbe jártam műszaki középiskolába. Közgazdászként a budapesti Corvinus Egyetemen végeztem és 1997-2004 között helyi bankokban dolgoztam. Angliába feleségemmel 2004 végén kerültem, itt szintén befektetési banki területen kezdtem dolgozni. A Szent István Házba magyar misékre Londonba költözésünk, 2016 óta járunk; mindkét fiunk itt volt elsőáldozó es bérmálkozó. Nagyon megszerettük, hogy az ARKME által szervezett programokon van lehetőség a magyar anyanyelvű barátainkkal való találkozásra. 

Korsós Béla – Titkár (Secretary)
1974-ben születtem Szegeden. 1999-ben diplomáztam a Szegedi Tudományegyetemen (akkor még JATE). 2001-től tanácsadó jogászként dolgoztam a Csongrád Megyei Munkaügyi Központban. 2008-ban a feleségemmel együtt Nagy-Britanniába költöztünk, ahol először egy szállodában dolgoztam, majd egy lakóépületben lettem concierge. 2014-ben kezdtem járni a Szent István Házba, és ugyanebben az évben bérmálkoztam. Rövidebb magyarországi távollét után 2022-ben tértem vissza Londonba.
„Mert az ő alkotása vagyunk, akiket Krisztus Jézusban jó cselekedetekre teremtett, amelyeket előre elkészített Isten, hogy azok szerint éljünk.” (Pál levele az Efezusiakhoz 2.10)

Dr. Deierl Krisztián FRCS – vezetőségi tag
1976-ban születtem Budapesten. Tanulmányaimat Budapesten végeztem, a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen szereztem orvosi diplomát 2002-ben.  Ortopéd- traumatológiai szakképzésemet is nagyreszt Budapesten végeztem, majd 2008 -ban feleségemmel Londonba költöztünk, külföldi tapasztalat szerzés céljából és azóta is itt élünk. Itt fejeztem be szakorvosi képzésemet, de Budapesten tettem szakvizsgát 2010-ben, majd később a Royal College of Surgeons of England – nél. Magyarországon a Szent János Kórházban és a Budapesti Baleseti Intézetben dolgoztam. Karrierem elején az Országos Mentőszolgálat-nál voltam állományban, mentőtisztként, később mentőorvosként.
Jelenleg a West Hertfordshire Teaching Hospital NHS Trust Trauma és Ortopédiai osztályának vagyok vezető főorvosa és a Sebészeti és Anaesthesiologiai részleg vezető helyettes főorvosa.
A judo sporttal 6 éves koromtól foglalkoztam és korosztályos szinteken válogatott versenyzőként képviseltem Magyarországot a 2000-es évek elejéig, amiben többszörös korosztályos, országos és nemzetközi eredményeket értem el. A Testnevelési Tudományi Egyetem és a Magyar Judo Szövetség által szervezett képzésen szereztem középfokú edzői és bírói képesítést. Saját klubomban (Úttörő Stadion, később Margitszigeti Atlétikai Centrum) először segéd edzőként, majd később vezető edzőként dolgoztam és képeztem utánpótlás versenyzőket, akik később olimpiai és világbajnoki helyezéseket, érmeket szereztek. Edzői karrieremet 2008 -ban fejeztem be, amikor Londonba költöztünk, a klub vezetését, akkori edző kollegáimnak adtam át. Ezzel a sporthoz való kötödésem nem szakadt meg jelenleg nemzetközi verseny bíróként tevékenykedem és képviselem hazánkat Európa-i és világversenyeken, amikor időm engedi.
Feleségemmel Anikóval, -aki vezető főorvosa az Imperial College koraszülött intenzív osztályának-, két gyermeket nevelünk. A közösséghez 2017 körül csatlakoztunk és vagyunk azóta is aktív tagjai.

Hastings Mária – Világi elnök (Chair/President) – (korábban Pénztáros/Treasurer 2008-2014 között)
1966 márciusában jöttem Angliába nyelvtanulás céljából, de az akkori viszonyok nagyon mások voltak, mint  ahogy a  mai világban. Most a részletekbe nem megyek bele, de a vége az lett, hogy  politikai menedékjogot kellett kérnem és így itt maradtam. Az ARKME- hoz 1968-ban látogattam el, egy vasárnapi misere, aztán sűrűbben amíg gyerekeim kicsik voltak és Pia nővér tartott magyar kisiskolát részükre. Akkoriban minden hónap első vasárnapján volt Szentmise. Ott is segítettem mikor tudtam, pl. rendezvényeken, felszolgálni, karácsonyi vásárokon süteményeket árulni, stb. Később munkáim és családi körülményeim miatt nem tudtam rendszeresen eljutni a Mindszenty Házba, majd évek múltán és ahogy Ealingbe költöztem, így gyakrabban tudtam részt venni az ARKME eseményein már a kezdettől fogva, miután a Mindszenty Ház ide költözött. Akkoriban az átépítések alatt felvállaltam a Treasurer, pénztárosi feladatot a Vezetőségben. Elég izgalmas és forgalmas időszak volt, hetenként jöttünk és tárgyaltuk, intéztük az átépítéseket és fizettük ki az anyagot és a munkásokat. Ez így ment évekig, s lassacskán kialakult a Szent István Ház mai arculata. Nagyon nagy munka volt! Később pár évre családi és egészségi okok miatt kimaradtam s Ház ügyeiből, amig 2021 júniusában, Tamás (előző ARKME elnök) elköltözése után, és annak eredményeképp, Attila és Ádám felkértek, legyek az ARKME vezetője. Bevallom, nem voltam teljesen tisztában azzal, hogy mi a pontos feladat e cím mögött, ők biztosítottak, hogy mindenben támogatni fognak, s ez így is lett, hála Istennek. Sajnos súlyos betegségem miatt újra elmaradtam, majdnem hat hónapig, de a 2021-es ARKME Közgyűlésen részt tudtam venni. Akkor már Demeter Ildikóval együtt, aki átvette a Treasurer tisztségi feladatokat (pénztáros), régi pozícióját. Így aztán kis csapatunkkal igyekszünk biztosítani a Ház fenntartását a lehető legjobban, rendezvényekkel, és a vasárnapi szentmisékkel és különböző összejövetelekkel, előadásokkal, pláne most, hogy a Covidos időkből – remélhetőleg végképp – kijutottunk! Itt szeretnék köszönetet mondani a Ház tisztségeket viselő tagjainak, úgy a Vezetőségben, mint azon kívül, áldozatos munkájukért és odaadó figyelmükért, aminek eredménye, hogy a Szent István Házunk áll es virágzik! Végül, de nem utolsó sorban, köszönetet szeretnék mondani János atyánknak, aki fáradhatatlanul biztosítja a lelkünk és szívünk egészségét! Remélem és bízom benne, hogy ez az összetartozás és együttérzés még sok sok éven át fog tartani közöttünk és majd az ezután érkező honfitársaink körében is.


Korpos Attila – vezetőségi tag (korábbi Titkár 2016-2024 között)
2004-be érkeztem Angliába tanulmányi és munkaügyi célból. Pár évre rá hallottam a Szent István Házról, azóta az életem része. Először még az akkori néptánccsoport tagjaként, később, mint a Lelkészség kántora és rendezvények társ-szervezőjeként tevékenykedtem. Kántori szakképesítést a gyulafehérvári Római Katolikus Líceumi Szemináriumban szereztem. A Lelkészségi programoknál (pl. lelkinapok szervezése, Taizé-i imaestek) aktív szerepem volt a Házban, amit főleg a jezsuitáknál eltöltött magyar- és németországi éveknek köszönhetek. 2008 óta, mint a Vezetőség tagja, később, mint az ARKME titkára igyekeztem munkámmal szolgálni az Egyesületet. 2013 óta az Szent István Ház ügyintézőjeként és programszervezőjeként is dolgozom. Több száz sikeres rendezvény és program van mögöttem, ami a Szent István Házban került megrendezésre. Mindezek nem jöhettek volna létre kollegáim és önkénteseink lelkiismeretes és önzetlen támogatása, áldozathozatala valamint más egyesületek vezetőinek közreműködése nélkül.


Liscsey Ferenc – vezetőségi tag (korábbi Vagyongondnok 2011-2023 között)
Sárospatakon születtem, a Rákóczi-vár tövében. Idén 81-ik évemet taposom. Az 1956 október 23-i forradalomkor már Budapesten első éves YBL-es diák voltam az építésztudományi karon és a forradalomból is kivettem a részem. Emiatt 1957 január végén édesapámmal együtt el kellett menekülnünk Magyarországról. Akkoriban már csak dél felé, Bácsalmásról Szabadka fele volt lehetséges menekülni. Az akkori Jugoszláviában egy évig menekült táborban éltünk, majd 1958 elején egy menekültekkel teli vonattal (kb. 200 fővel) megérkeztünk Angliába, a londoni Victoria állomásra. Azóta is Londonban élek és dolgozom az Angliában élő magyar menekült közösségért. Így kötöttem ki annakidején a Mindszenty Háznál, majd később a Szent István Háznál, ahol építészként a kezdetekben rám hárult az épület felújítása, céljainknak való át-tervezése. 2009 óta vagyok a ARKME Vezetőségének tagja, 2011-től 2023-ig pedig az egyik Vagyongondnoki pozíciót töltöttem be.       

Bálint Etelka – vezetőségi tag
Erdélyben születtem, Kézdivásárhelyen. Három gyermek édesanyja vagyok. 2010-ben jöttünk ki Angliába. A Szent István házzal kijövetelünk évében már felvettük a kapcsolatot. Azóta rendszeresen látogatjuk, rendezvényeken részt veszünk mint vendég, mint segítő . Ebben az évben többször segítettem a Szentmise utáni ebéd készítésében. Mikulási ünnepségre, karácsonyi vásárra sütit készítettem. Köszönöm a felkérést, a tőlem telhető legtöbbet megteszek, hogy hasznos tagja lehessek a közösségnek.

Dr Molnár Emese – Vagyongondnok (Trustee)

Orosz Mária – vezetőségi tag (korábban Titkár és Vagyongondnok 1987-2015 között)
1930-ban születtem. 1953-ban a budapesti Műszaki Egyetem gépészmérnöki karán kaptam oklevelet. 1957 január 22-én érkeztem Londonba. Hálás köszönet Angliának a speciális befogadásért és segítségért amiben részesített. 1957-től gépészmérnöki állásban dolgoztam Londonban 20 évig. 1989-től az ARKME titkára voltam 7 évig, majd az Egyesület vagyongondnoka 1996-től 22 évig. 2018-tól az ARKME vezetőségét erősítem és kollegáimat tagságommal.
Hálás köszönet a Vezetőségnek, kollegáimnak akikkel együtt dolgoztam és segítségükkel hozzájárulhattam szeretett Egyesületünk jelenlegi állapotához és megalapozott jövőjéhez. Nincs szándékomban részletezni az elmúlt 35 év tevékenységeit, csupán annak csúcspontját említem, a Szent István Ház sikeres megvételét 2007 február 27-én.
Miután „kinőttünk” a Mindszenty Házból, éveken keresztül kerestünk egy alkalmasabb épületet, amikor az akkori ARKME elnökünk, Adler Edit hozta a hírt, hogy a Mount Carmel iskola – ahová unokái jártak – eladásra kerül.  Tüttő György atya (akkori főlelkészünk) azonnal felvette a kapcsolatot a Westminsteri Érsekséggel és szervezte az elkövetkező tárgyalásokat, amelyeken Bánáthy Imre akkori vagyongondnok társammal mi is részt vettünk. A mi felelősségünk volt lebonyolítani párhuzamosan a Mindszenty Ház eladását és az iskola megvételét, ami bizony nem kis munka volt, de végül is sikeres lett.
Hálás köszönet MGR Tüttő György atyánknak fáradhatatlan közreműködéséért. Hálás köszönet elhunyt férjem, Dr Orosz Endre pénzügyi tanácsaiért (állam-papírok, hosszú lejáratú pénz-lekötés, stb.) amikkel szépen hozzájárult vagyonunk növekedéséhez. Az ARKME, vezetőin keresztül képviseli Isten, Hazánk és Egymás iránti szeretetünket, és ez Isten áldásával a biztosíték a Szent István Ház fennmaradására.      

Velzer Zoltán – vezetőségi tag
Még a Virág József atya idejében, kb. 13 éve kerültem a Házhoz. Akkoriban a keddi ifjúsági misékre jártam, ahol értékes közösségre leltem. Akkoriban már működtek a bálok, örömmel kapcsolódtam be az önkéntes konyhai munkákba. Már akkor többször felkértek, hogy csatlakozzam a Vezetőségi tagok közé, egyéb elfoglaltságaim miatt sajnos nem tudtam elvállalni, viszont egy éve már én is Vezetőség tagként szolgálhatom az Egyesületet. A múltban az Egyesület támogatása alatt működő Lelkészséget is több területen támogattam. A szentmisék ’előrehozatalában’ (15h helyett 11h-i kezdés) és a misék utáni ebédeltetésnél oroszlánrészem volt és van mind a mai napig. Egy jó magyaros ebéd összehozza az embereket, ahol lehet ismerkedni, beszélgetni. Elég sok berendezési tárggyal is sikerült támogatnom a Szent István Házat az évek folyamán, illetve igyekszem a mai napig a rendezvényszervezéseknél (annak is a konyhai részénél) minél több segítséget nyújtani az Ügyintézőnek.

Wellner József – Vagyongondnok (Trustee)
2010 óta élek, dolgozok az Egyesült Királyságban. 2020 elején alapították a Nem Vagyunk Huntalanok facebook oldalt, majd később az NVHE-CIC egyesületet, melyek az egyik igazgatója vagyok. Célom, hogy a velem együtt dolgozó kollégáimmal együtt segítsem az Angliában bajbajutott magyarokat, ápoljam a magyar kultúrát. Együttműködünk a Magyar Nagykövetséggel, Konzulátussal. Hasonló célokkal érkeztem a Szent István Házba is. Katolikus vallásúként igyekszem az ARKME és a Lelkészség fejlődését is segíteni.

Nash Veronika – vezetőségi tag
2008 decemberében érkeztem Londonba, már nyugdíjasként. Budapesten éltem, családom minden tagja ott él ma is. Tanult szakmám és foglalkozásom térképész technikus. 2009 tavaszán jöttem először a Házba, a munkám révén. Azóta ARKME-tag vagyok. Így ismertem meg a régieket, akikkel azután kapcsolatban is maradtam. Mindenki bemutatkozásában szerepel miben segítette a közösséget. A másfél évtized alatt én is részese voltam, szinte mindennek. 2009 – 2011 között a Hammersmith és West-London Collegeban szereztem egy Cambridge nyelvvizsgát, ami nélkül akkor nem lehetett állampolgárságot igényelni, amit 5 év után meg is kaptam, csodás érzés. Még hosszú ideig Londonban dolgoztam, de a férjem családja Berkshire-ben élt, végül én is odaköltöztem. Onnan nehezebb volt a bejárás, de ott éltünk a férjemmel. Lassan egy éve már, hogy megözvegyültem. Rá nemsokára teljes erőbedobással vettem újra részt a közösségünk munkájában. 15 év alatt sokan megismertek. Szeretettel segítek a házvezetőnőnek a konyhában és ahol szükség van a munkámra. Kapcsolatban maradtam azokkal is akik már nem tudnak velünk lenni.

Demeter Géza – vezetőségi tag

Bodó Áron
Gyarmati László
Horváth Ádám
Horváth Ildikó
Muzslai Ildikó
Olexa József
Suhajda Edit
Szabó Tamás